Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedir Limon, Ticaret Bakanlığının genelgesi doğrultusunda Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarının bu yıl Erzincan’da 18 -24 Eylül tarihleri içerisinde yapılacağını söyleyerek, bir kutlama mesajı yayımladı.

Birlik Başkanı Bedir Limon Mesajında; Ahilik kültürü ve felsefesi, toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak ta benimsenmiştir.

Bugün uygar dünya ülkelerinin, toplumlarında uygulamaya çalıştıkları bu değerler, 13 ncü yüzyılda Anadolu Türkleri tarafından “Ahilerin Vizyonu” olarak uygulanmış ve böylece diğer ülkelere de örnek olunmuştur. Ahilik kültür ve felsefesinde, toplumun refahı ve sosyal sorumluluk, önemli ve öncelikli bir ilke olarak kabul edilmiş ve bu hususta yeterli ve kaliteli mal ve hizmet üretimi teşvik edilmiştir. Kelime olarak “AHİ”, “kardeş, cömert, yiğit” manasına gelmektedir.

Ahilik kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkârlar ile bunların mesleki kuruluşlarında yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılması ile çalışma ve faaliyetlerinin değerlendirilmesi için Ahilik Haftası kutlamalarının usul ve esaslarını belirlemek üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığımız tarafından 13.08.2008 tarihli resmi gazetede “Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği” hazırlanmış ve uygulanmaktadır.

Birlik Başkanı Bedir Limon konuşmasının devamında, Erzincan Ticaret İl Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde geleneksel olarak sürdürülen ve bu yıl ilimizde gerçekleştirilecek olan Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarının 20 Eylül Çarşamba günü saat:09.30’da Erzincan Belediyesi Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni ile başlayıp, Erzincan ESOB heyetince protokol ziyareti gerçekleştirilecek ve aynı gün saat:12.00’da ise Cumhuriyet Meydanında Erzincan Belediyesi mehter takımı gösteri yapacak ve ardından geleneksel ahilik pilavı ve tatlı ikram edilecektir.22 Eylül Cuma günü Keresteciler Camisinde, Cuma namazından önce ebediyete intikal etmiş, esnaf ve sanatkârlarımız için Mevlid-i Şerif okutulacaktır.

Ahilik kültür ve prensiplerinin yaşatılması ve geleceğe taşınması, yalnız bizim için değil, bütün insanlık için faydalı sonuçlar doğuracaktır. Bu düşüncelerle ilimiz esnafı ve sanatkârları ile tüm Erzincan halkımızın Ahilik Haftasını kutlar, en samimi sevgi ve selamlarımı iletirim. Hafta boyunca esnaf ziyaretleri yapılacak ve kutlama programlarımıza çok kıymetli esnaf ve sanatkârlarımızı, tüm hemşerilerimizi davet ediyor ve saygılarımı sunuyorum. Dedi.

Editör: Semih PEKER