Türkiye’nin en önemli ihracat ürünleri arasında yer alan turunçgillerde sıfır tolerans gösterilen Akdeniz Meyve Sineğine karşı mücadele dönemi başladı.

Türkiye ve Akdeniz Bölgesi açısından önemli bir yere sahip olan ve gerek iç piyasada gerekse dış piyasada yoğun bir talep gören turunçgillerde, aynı zamanda şeker oranı yüksek olan nar, hurma, kayısı, erkenci narenciye çeşitleri, nektarin, şeftali ve özellikle golden elmada hasar yapan üreticinin baş belası Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele dönemi başladı.

Konu ile alakalı, Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince üreticilere yönelik yapılan uyarıda şu bilgilere yer verildi:

“Ağırlıklı olarak mandalina ve portakalda aynı zamanda şeker oranı yüksek olan nar, hurma, kayısı, erkenci narenciye çeşitleri, nektarin, şeftali ve özellikle Golden elmada hasar yapan üreticinin baş belası akdeniz meyve sineği mücadelesi zamanı gelmiştir. Zararlıya karşı kültürel önlemler olarak dökülen bulaşık meyveler toplanıp derin çukurlara gömülmeli ayrıca hasattan sonra ağaçta kalan bulaşık meyveler toplanıp imha edilmelidir.”