Erzincan’ın İliç ilçesinde faaliyet gösteren Anagold Maden İşletmesinde görev yapan işçilerin bağlı bulundukları Türk Maden- İş Sendikasından istifa etmeleri kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Altın Madeni ile Sendika arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesinin gerekçe olarak gösterildiği belirtilirken, işçiler haklarını alamadıklarını savunuyor. İlgili sendika ise üyelerine mesaj göndererek istifa etmemeleri yönünde uyarıda bulunuyor.

Altın madeni çalışanları Anagold firması ile hiçbir sorunlarının bulunmadığını ve kendilerinin de layıkıyla görevlerini yerine getirdiklerini ifade ederek “Sendikanın imzaladığı toplu iş sözleşmesini kabul etmiyoruz, hakkımız aranmıyor, bizler de  “e devlet” üzerinden istifa ettik, sendika bizlere istifa ederek suç işliyorsunuz diyor, biz özgür irademizle istifa ettik, istifa edenlerin sayısı her geçen gün artıyor, bu nedenle sendika düşmek üzere, zaten Konya Şubesine bağlıyız, burada sadece temsilciliğimiz var, alın terimizin hakkını aramayan sendika istemiyoruz.” dediler.

Konuyla ilgili Türk Maden İş Sendikasının açıklama yapması bekleniyor.

Editör: Semih PEKER