Kahramanmaraş merkezli 11 ilde meydana gelen ve 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tüm illerde denetimler artırıldı.

1. Derecede deprem bölgesinde bulunan ve iki fay hattının kesiştiği Erzincan’da inşaat sektöründeki olumsuzluklar ve gelen şikayetler üzerine, Hazır Beton Firmaları ile Yapı Denetim ve Test Laboratuvarları sıkı denetime alındı.

Yapılan denetimlerde bazı firmaların dere kumu kullanılması, Agrega Testi, Beton Mukavemeti, Karışım Standartı, beton dökülürken yaşanan aksaklıklar, bazı Yapı Denetim Firmalarının ve  Test Laboratuvarlarının olumsuzlukları tespit edildiğinden bu firmalara ceza yağdı.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Erzincan’da olumsuzlukları tespit edilen bu firmalara denetimleri sıklaştırarak yüklü miktarda cezalar uyguladı.

Erzincan ve çevresinin deprem riski taşıdığı ve bu illerdeki inşaat aşamasında daha hassas davranılması gerektiğini belirten Bakanlık yetkilileri, uygulanan cezalara rağmen standartlara uymayarak beton üretimine devam eden hazır beton firmalarının ve görevlerini yerine getirmeyen Yapı Denetim ve Test Laboratuvarlarının ruhsatlarının iptaline kadar gidileceği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada denetimlerin devam edeceği belirtildi.

Editör: Semih PEKER