Bundan 31 yıl önce tarihler 5 Temmuz 1993’ü gösterdiğinde Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde tarihe kara bir leke olarak geçen katliam gerçekleştirildi.

Erzincan’a 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyüne 5 Temmuz 1993 akşamı gelen ve kendilerini PKK’lı olarak tanıtan şahıslar, kadınları derede topladıktan sonra para, altın ve değerli eşyayı alarak, evlerin bir bölümünü ateşe verdi. Köyün erkeklerinden 28’i kurşuna dizilerek, 5 kadın ise kaldıkları evde çıkan yangın sonucu can verdi. Katliamın üzerinden tam 31 yıl geçti.

5 Temmuz 1993 tarihinde akşam ezanı okunurken 100’ün üzerinde terörist grup, dört koldan köye baskın düzenledi.

Köyün giriş ve çıkış noktaları tutuldu, telefon hatları kesildi.  Namaz kılan cemaat namazın bitmesi beklenmeden köy meydanına götürüldü. Evlere de baskınlar düzenlenerek insanlar iki ayrı toplanma noktasına getirildi. Burada köy halkına terör propagandası yapıldı. Ardından evler ateşe verildi, kadınların ziynet eşyalarına kadar talan edildi.  500 yıllık tarih 45 dakikada yakıldı. Okul, öğretmen lojmanı, 191 ev, cami, 4 araç ve misafirhane yakılarak tarih yok edildi.

Yaşanan süreçte olayın faillerinden bazıları yakalandı ve itiraf etmelerine rağmen delil yetersizliği ve siyasi baskıyla serbest bırakıldı. Ne gariptir ki failler için yeniden yakalama kararı çıkarıldı fakat yakalanamadı. Başbağlar katliamı faili meçhul dosyalar arasındaki yerini aldı. Acılar ise hala tazeliğini koruyor.

Bir kez daha Başbağlar katliamında hayatlarını kaybeden 33 canımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

Editör: Semih PEKER