5 Temmuz 1993 tarihinde Erzincan Kemaliye Başbağlar köyünde katledilen 33 vatandaşın Başbağlar köyündeki anma programına CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve CHP milletvekilleri katıldı.

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül anma programı sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Başbağlar köyünde yaşanan katliamın üzerinden 31 yıl geçtiğini ama o gün yaşanan acının daha dün yaşanmış gibi içimizi yaktığını belirterek, “Genel başkanımız Sayın Özgür Özel ve milletvekili arkadaşlarımla beraber bu katliamı unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı göstermek için buradayız.

HEDEF BAŞBAĞLAR DEĞİL BÜTÜN BİR TÜRKİYE’YDİ

“O gün buraya gelen hainlerin hedefi Başbağlar değil bütün bir Türkiye’ydi. Başbağlar’a değil birlik ve beraberliğimize saldırdılar,” diyen Sarıgül, şunları söyledi:

Başbağlarlı hemşerilerim 31 yıldır adalet arıyor. 31 yıl geçti. Ne teröristler yakalandı ne cezalandırıldı. Ne bu katliam her yönüyle aydınlatıldı. Ne de hesabı soruldu.

İki gün önce TBMM’de bir konuşma yaptım ve bu konuda TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulmasını istedim. TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonu kurmamız ve milletimiz adına araştırmamız lazım.

Başbağlar, içimizde derin bir yaradır. Bu kalleş saldırıda şehit olan 33 hemşerimi rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun.” Dedi.

Editör: Semih PEKER