Erzincan çiftçisinin önemli geçim kaynağı olan Şeker Pancarı üretimi sonrası fabrika tarafından uygulanan kota sistemindeki sorunlar çiftçilerin tepkisine neden oluyor.

Pancar ekimi öncesi fabrikaya bildirilen kota miktarının doldurulamaması veya fazla çıkması halinde ceza uygulanmasına tepki gösteren pancar ekicileri, Erzincan Ziraat Odası ve Pancar Ekicileri Kooperatifinin yaşanan sorunla ilgilenmediğini söylüyorlar.

Fabrika ile imzalanan sözleşmede bu maddenin bulunduğundan haberdar olmadıklarını ifade eden pancar ekicileri; “ Erzincan Şeker Fabrikası özelleştikten sonra fabrika ile zaman zaman sorunlar yaşadık, Avanslarımız ve Pancar paralarımız zamanında ödenmedi, çoğu zaman mağdur olduk, özelleşti ama hiçbir şey düzelmedi, fabrika yetkilileri pancar ekmemiz konusunda bize söylemlerde bulundular, “Ne kadar ekerseniz o kadar alırız, kota fazlalığında mağduriyet yaşamazsınız” ifadelerinde bulundular. Bizlere sayfalarca sözleşme imzalattılar, fakat bu sözleşmede C Kotası diye bir madde varmış, bizim bundan bilgimiz yok, bu maddeye istinaden bildirdiğimiz kotanın altında da, üzerinde pancar teslim etsek ceza uygulanıyor ve bu miktar kadarını düşük fiyattan alıyorlar. Bu durumda büyük mağduriyet yaşıyoruz, bunu kesinlikle kabul etmiyoruz, böyle giderse 2024 yılında üretimden çekileceğiz, şeker fabrikası özelleştiği zaman 5 yıl üretim yapma zorunluluğu vardı, 5 yıl doldu ve şimdi C Kotası ve diretmeler başladı. Muhatabımız olan Erzincan Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Erzincan Ziraat Odası Başkanlığı bu sorunlar karşısında suskunluğunu sürdürüyor. Çiftçinin sorunlarıyla ilgilenmiyorlar, bu kurumlar ne iş yapar, hakkımızı neden aramıyorlar” dediler.

Fabrikadan pancar üreticilerine bildirilen açıklamada ise , “Değerli üreticimiz 2023 yılı kampanya dönemini bol ve bereketli bir şekilde tamamladık. Fabrikamıza teslim etmiş olduğunuz pancarların taban fiyatı (16 polar) 1800 TL/Ton olarak belirlenmiştir. Ayrıca tamamlamış olduğunuz A kotası pancar için 55 TL/Ton kota tamamlama primi ödenecektir. Şeker Pancarı Üretim Sözleşmesinin 4.2.c. Maddesi gereğince C pancarı fiyatı ise 1400 TL/Ton Olarak belirlenmiştir. . SUKKAR ŞEKER” ifadelerine yer verildi.

Editör: Haber Merkezi