Türkiye’nin parlayan yıldızı olma yolunda emin adımla ilerleyen, doğal ve tabii güzelliğiyle nadir kayak merkezlerinden birisi olan Ergan Kayak Merkezi, kış mevsiminin iyice kendini hissettirdiği bu günlerde kayak severlerle dolup taşıyor. Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, “Erzincan tabelasını görmezseniz Ergan Dağına gelip gezdiğinizde Avrupa’da bir kayak merkezine gitmiş gibisiniz. 6 yaşındaki çocuktan 65 yaşındaki bütün insanlarımızın kendini huzurlu hissedeceği bir yer burası” dedi.

Erzincan’ın yanı sıra civar illerden de çok sayıda vatandaşın akın ettiği Ergan Kayak Merkezinde renkli görüntüler oluştu.

Ergan’da geçtiğimiz 15 aralıkta yeni sezonun başlamasıyla birlikte kayakçılar kayak keyfi yaşıyor. Kayak yapmayanlar ise aileleriyle birlikte Ardıçlı gölü manzarasının tadını çıkardı.

Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi’nde konuklara, kayağın yanı sıra yamaç paraşütü imkanı da sağlanıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan Ergan Dağı, doğal güzellikleri ve göl manzarasıyla ziyaretçilerine pistlerinde 12 kilometre boyunca kayak yapma fırsatı sunuyor. Kapalı gondollarla 2 bin 700 metre yükseklikteki tepeye çıkan kayakçılar, eksi 10 dereceleri bulan soğuk havada Erzincan manzarasına karşı kayak yapmanın keyfini çıkarıyor. Kent merkezine 17 kilometre, havalimanına 13 dakika mesafede ki Ergan Dağı’nda yer alan kayak merkezine gelen kayak severler, özellikle hafta sonu merkeze gelen sporcular ve tatilciler kayak aktivitesinin yanında yamaç paraşütü, müzik eşliğinde halay çekmenin keyfini yaşıyor.

Vali Aydoğdu: “Ergan Dağına gelip gezdiğinizde Avrupa’da bir kayak merkezine gitmiş gibisiniz”

Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi’ne yönelik açıklamalarda bulunan Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, “Erzincan tabelasını görmezseniz Ergan Dağına gelip gezdiğinizde Avrupa’da bir kayak merkezine gitmiş gibisiniz. Bura da 6 yaşındaki çocuktan 65 yaşındaki bütün insanlarımızın kendini huzurlu hissedeceği bir yer burası. İnşallah 1,5 ay içerisinde restoranımız hizmete girecek. 2400 metrelik yerde ikinci etapta pistimizin açılışını yaptık. Orada herkes çok güzel bir şekilde kayabiliyor. Gerçekten inanılmaz bir hava var. 6 yaşındaki çocuğumuzun da 18 yaşındaki gencimizin de mutluluğunu gördük burada. Doğal gölümüz dondu. Yazın burada yüksekten dalış şampiyonları yapmayı planlıyoruz. Bizim burada yapmak istediğimiz civar şehirlerden gelen insanların kendilerini huzurlu bulduğu, iyi hissettikleri bir ortam oluşturmak. Hakikaten bu anlamda da arkadaşlarımız çok fedakarca çalışıyorlar. Ergan Dağı Türkiye’nin parlayan bir yıldızı haline gelecek. Biz misafirperverliğimizle, samimiyetimizle, iyi hizmet sunarak büyükşehirlerle aramızda olan farkı kapatacağız.

Kayağın şöyle bir farkı var. Kayak sizi bütün dünya stresinden kurtarıyor. Kayak yaparken dünyanın gamını, kederini, stresini unutabiliyorsunuz. Ben en çok şuna sevindim. Erzincan’ımız küçük bir şehir olmasına rağmen yukarıda her kesimden herkesin orada olması ve oradaki çocukların mutluluğunu görmeye değer. Üniversite öğrencilerimiz var. Burada oyun oynuyorlar, halay çekiyorlar, kayıyorlar. Bu şehir bu anlamda kayağıyla, güneşiyle, su sporlarıyla, dağcılığıyla Ergan Dağı her yıl üzerine bırakarak, katma değer sağlayarak hem Erzincan’ın parlayan yıldızı olacak hem de Türkiye’nin misafirperverlik anlamında öncü illerinden olacak. Arkadaşlarımızın da burada çok gayretli çalışmaları var. Erzincan’ın güzelliklerini de herkese göstermiş olacağız.” diye konuştu.

Vali Aydoğdu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Emre Canpolat ve Gençlik Spor Müdürü Volkan Burak Mumcu’ya gayretli çalışmalarından ötürü teşekkür etti.