Erzincan’ın dünyaca ünlü ve marka tescilli ürünü olan Erzincan Tulum Peyniri üretiminin yayladaki aşamaları hakkında incelemede bulunuldu.

Vali Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Bekir Aksun, 26. Dönem Milletvekili Sebahattin Karakelle, Vali Yardımcıları Yusuf İzci, Mehmet Emre Canpolat ve bazı kurum müdürleriyle birlikte Heybeli Yaylası'nı ziyaret ederek, Tulum Peyniri üretiminin yayladaki aşamaları hakkında Erzincan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş ve üreticilerden bilgi aldılar.

Erzincan Tulum Peynirinde belirli bir standardın oluşturulması ve markalaşmaya gidilmesinin önemine değinen Vali Aydoğdu, "Coğrafi İşaret Tescil Belgesi şartlarına uygun tulum peyniri üretimini arttırmak istiyoruz. Bu amaçla; Erzincan Belediye Başkanlığı, Erzincan İl Özel İdaresi ve Erzincan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ortaklığında Erzincan Yöresel A.Ş. kuruldu. Şirket ile bu yaylamızdaki sürü sahipleri arasında anlaşma yapılarak tescil şartlarına uygun peynir üretim çalışmaları başladı. Erzincan Yöresel A.Ş. tarafından üretilecek ve Erzincan markasını taşıyacak tulum peyniri bu yıl satışa sunulacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, hem üreticilerimiz için hem de şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Editör: Semih PEKER