Erzincan‘ da yaşam kalitesini artırmak ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için yapılan çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İL Müdürlüğü tarafından il genelinde hava kalitesi takip ediliyor.

Erzincan’ da hava kalitesi parametrelerini anlık olarak ölçen ve hava kalitesinin sürekli olarak izlenmesini sağlayan 2 adet Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu oluşturuldu. Bu istasyonlardan biri Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Hizmet Binası’nın bahçesinde diğeri de Fevzipaşa Caddesinde Büyük Çarşının önünde bulunuyor. Bu istasyonlarda hem trafik kaynaklı hem ısınmadan kaynaklı hem de tüketicilerden kaynaklı hava kirliliği parametreleri (PM10, PM2.5, SO2, CO, NO2 vb değerler) ölçülebiliyor. Bu ölçüm sonuçları internet adreslerinden erişime açıldı.

Yapılan açıklamada; “İldeki temiz hava çalışmalarına katkıda bulunmak adına yakıt tüketimi azaltılmalı, temiz enerji kaynakları ve kaliteli yakıtlar kullanılmalı, yakıtlar soba ve kaloriferlerde tekniğine uygun yakılmalı, binalarda ve evlerde ısı yalıtımına gidilmeli, kalorifer ve soba bacaları her sezon başında mutlaka temizlenmeli.” İfadelerine yer verildi.