Erzincan İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi personellerine yönelik, hava operasyon süreçleri ve helikopter ambulans donanımlarının tanıtıldığı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Erzincan Toplum Sağlığı Merkezi Salonunda düzenlenen eğitimde, helikopter ambulanslarda bir doktor, bir yardımcı sağlık personeli, sivil havacılık mevzuatına uygun bir sorumlu pilot ve ikinci pilot olmak üzere 4 görevli bulunduğu kaydedildi.

Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş illerde konuşlanan hava ambulans helikopterlerinin kendi bölgesi içinde sevk ve idaresi konuşlandığı ilin 112 Komuta Kontrol Merkezi tarafından yapılmakta. Ambulans helikopterlerin bölge dışı sevk ve idaresi ise Bakanlık Hava Operasyon Merkezi tarafından yapılmakta.

Erzincan’ın Kemah, Refahiye ve İliç ilçelerinin Sivas hava ambulans ekibi sorumluluk sahası içinde olduğu belirtilerek Sivas hava ambulans ekibi personellerinden Kaptan Pilot Tamer Özbek ve Doktor Önder Karaman tarafından Erzincan İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi personellerine hava operasyon süreçleri ve helikopter ambulans donanımlarının tanıtıldığı bilgilendirme yapıldı.

Kaynak: iha