Erzincan’da yapımı tamamlanan Erzincan Müzesi ve İl Halk Kütüphanesinin açılışı yapıldı.

Ordu Caddesi üzerinde yaptırılan Erzincan Müzesi ve İnönü Mahallesi Vali Recep Yazıcıoğlu Caddesi üzerindeki İl Halk Kütüphanesi açılışına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman- Burhan Çakır, Belediye Başkanı Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Vakıflar Genel Müdürü Sinan Aksu, Ak Parti Milletvekili Adayı M. Cavit Şireci, MHP Milletvekili Adayları C. Yavuz Aksu, Aziz Gün, İl Kültür ve Turizm Müdürü Arda Heb, bazı kurum müdürleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesi konuşan, Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Milletvekilleri Burhan Çakır, Süleyman Karaman, Vali Mehmet Makas ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Erzincan Müzesi ve İl Halk Kütüphanesi’nin hayırlı olması dileklerinde bulundular.

Ardından Erzincan Müzesi ve İl Halk Kütüphanesinin açılışı yapıldı.

Erzincan’da büyük eksikliği hissedilen tarihi eserlerin ve kültürel değerlerin korunması ve tanıtılması bakımından büyük öneme sahip olan Erzincan Müzesinde çok sayıda tarihi eser sergileniyor.   

Depreme dayanıksız olduğu için yıkılarak yeniden yaptırılan İl Halk Kütüphanesi ise  içerisinde konferans ve çalışma salonları, engelli ve çocuk bölümleri, kafeterya gibi birçok bölümün yer aldığı ve toplam 3200 m2 kapalı alana sahip.