Erzincan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından, İsrail’e yönelik protesto gösterisi düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen protestoya AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, AK Parti Erzincan İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, Memur-Sen Erzincan İl Başkanı Nebi Gül, İl Genel Meclis Başkanı Bekir Yıldız, çok sayıda STK temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

Burada konuşan Memur-Sen Erzincan İl Başkanı Nebi Gül yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;  “Bugün 81 ilimizde Siyonist İsrail’in yaptığı soykırımı lanetlemek, Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek için alanlardayız. Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur diyerek, Siyonizme karşı onurluca direnen kardeşlerimize omuz vermek, direnişi selamlamak için buradayız. İki yüzlü suskunluğa karşı insanlık onurunu haykırmak için buradayız. Dünyanın tüm iyi insanlarına “zulmün ateşi insanlığı kuşatıyor” uyarısında bulunmak için buradayız.

Sözün bittiği yerdeyiz. İki yüzlülerin zulmü azdırdığı zamandayız. Soykırımcı Siyonistlerin Filistin’de katliam yaparken susanların kıyameti zorladığı zamandayız. Bugün Filistin’de mazlum kanı üzerine kurulmuş bir rejim var. O şebekeye kimileri devlet diyor… Hayır… İsrail bir devlet değildir. İsrail, emperyalizm tarafından kurulmuş ve desteklenen bir terör örgütüdür. İsrail, bütün dünyaya kötülük yayan, soykırımcı kanlı bir organizasyondur. Bu rejime karşı direnen bir avuç Filistinli, Bugün, bütün dünyanın onurunu tutmaya çalışan insanlar katlediliyor. İnsanlık nerede? Onur nerede?

“Askerler her şeyi yapabilir. Hiçbir yaptığı için sorumlu değiller, Yargılanmayacaklar…” ABD’li bir senatör ise “Bu bir din savaşı. Her yeri bombalamalıyız…” diyerek kötülük rejime dini bir kılıf geçiriyor.

Bunlar gerçekler aziz kardeşlerim. İsrail’e giden ABD dışişleri bakanı “Ben buraya ABD dışişleri bakanı olarak değil bir Yahudi olarak geldim” diyerek bu din savaşı sözüne de destek vermiş oluyor. Ve kendisi de bir katliam üzerine kurulmuş ABD, bu kanlı rejime destek olması için bir uçak gemisi gönderiyor. AB başkentlerinden de İsrail’e destek açıklamaları geliyor peş peşe. Bütün bu zeminde kim tanır uluslararası hukuku. Kim tanır insanı, insanlığı. Onun için sözün bittiği yerdeyiz, diyoruz.. Onun için dünyanın iyi insanlarına çağrıda bulunuyoruz. “Bu zulüm bütün dünyayı saracak!” Aziz kardeşlerim. Saygıdeğer basın mensupları… Kirli bir propaganda çarkı altında yaşıyoruz… Kitlesel ölümleri gerçekleştirenler suçsuz, kendini savunanlar suçlu. Kimse başını kuma gömmesin…

Bir ekran görüntüsüne kapılıp, kendini kurtaracağını da zannetmesin. Sırtını emperyalistlere dayamış bir terör örgütü aralıksız 75-80 yıldır katliam yapıyor Filistin topraklarında. Bu gerçekten kaçabilir miyiz? Katil belli iken kimse güce yaslanıp maktülü taşlamasın.

Bu köhne dünya yıkılır! Ancak adaletle yoğrulmuş insanlık ayakta kalır. Bizim tarafımız belli: Biz postallarıyla adaleti ezenlerin değil… Filistinli kardeşlerimizin yanındayız. Biz, Filistin’in haklı davasının yanındayız. Çünkü biz, insanız… Ve insanlık, adaleti tutup kaldıracak… Zalimden hesap soracak. Onun için zulümden korkmayacağız. Onun için bir kere daha haykırıyoruz: İsrail soykırımcı bir terör örgütüdür. İsrail -kan ve irinden beslenen bu terör şebekesi- elbette yerle yeksan olacak. Kahrolsun İsrail… Kahrolsun İsrail’i destekleyen emperyalizm… Yaşasın adalet… Yaşasın insanlık… Yaşasın özgür Filistin.” Diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.