Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından koordinatörlüğü ve yürütücülüğü yapılan 2023 yılı Mesleki Eğitimi Erasmus+ Hareketlilikleri kapsamında Strasburg hareketliliğine katılan Erzincan MTAL, Fatih MTAL ve Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden toplam 15 katılımcı öğrenci ile 3 refakatçı öğretmen, Strasburg şehrinde "Genç iş gücü niteliklerinin Avrupa standartlarına yükseltilmesi" konulu kısa süreli öğrenci grup hareketliliği faaliyetine katıldı.

2023 Yılı Mesleki Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Erzincan Mesleki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri motorlu araçlar bölümünden; Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri elektrik-elektronik bölümünden; Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ise konaklama-seyahat ve yiyecek-içecek bölümünden 2 haftalık kısa süreli staj faaliyeti kapsamından toplam 10 gün boyunca partner işletmelerde staj faaliyetinde bulundu.

İlgili işletmelerde gerçekleştirilen kısa süreli staj faaliyeti kapsamında hareketliliğe katılan öğrenciler "Nitelikli eğitim ve öğretim yoluyla istihdam edilme şansını artırma, girişimciliği özendirme, değişen iş çevresine uyumu artırma ve Avrupa Birliği İstihdam Politikalarını tanıma" kazanımlarına yönelik eğitim deneyimi elde etme fırsatı buldu.

Grup kısa süreli grup hareketliliği faaliyetlerinin yanı sıra Strasburg Başkonsolos Yardımcısı Fatma Sağlıcak'ı ziyaret etti, Fransa Strasburg'ta bulunan Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosunu gezip görme fırsatı elde etti. Yapılan kültürel faaliyetler; öğrencilere yeni bir kültürü keşfetme, Türk kültürü ile benzer ve farklı yönlerini görebilme imkanı sağlandı.

Bu kapsamda Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğünün başvurusunu yaptığı ve akredite olduğu Erasmus+ Mesleki Eğitimi proje hareketlilikleri 2024 yılı Şubat ve Mart ayları içerisinde gerçekleştiriliyor.