Ülke genelinde olduğu gibi Erzincan’da da ev ve iş yeri kiralarındaki fahiş artış devam ederken, kiracılar ile ev sahipleri karşı karşıya geliyor.

Son bir ay içinde Erzincan’da bazı semtlerde ev kiraları 12 bin TL’ye kadar çıktı. Tayin dönemi olması nedeniyle kente gelen memurlar ev bulmakta güçlük çekiyor.

2 bin 3 bin TL’ye kiralık evde oturan kişi, kirasını yüzde yüz artırıp 5-6 bin TL yapmasına rağmen bu artış mülk sahiplerini memnun etmiyor.

Belirlenen kira artışı %25 olmasına rağmen %100 artış yaptıklarını söyleyen kiracılar ise evden çıktıkları takdirde 8-10 bin liralık kiralarla karşılaşıyorlar.

Ev sahipleri de şu anda yeni kiraya verilen evlerin 8-10 bin TL arasında değişmesine rağmen evlerinden aldıkları rakamın bunun yarısı olduğunu söyleyerek kiracılarıyla tartışma yaşıyorlar. Bir anda artan kiralar kiracıların belini büküyor. Ev ve işyeri sahipleri ise mülklerinin değerinde kiralanmadığından yakınıyor. Kiracılar haklı olduğu söylerken tüm sektörlerdeki fiyat artışlarını örnek gösteren ev sahipleri de kendilerinin haklı olduğu iddia ediyor.