İsrail’in Filistin’e uyguladığı katliam ve soykırım devam ederken ülke genelinde olduğu gibi Erzincan’da da tepkiler sürüyor.

İl genelindeki STK’ların bir araya geldiği Erzincan Sivil Toplum Platformu tarafından Kızılay Meydanında basın açıklaması yapılarak soy kırıma tepki gösterildi.

Grup adına konuşan dönem sözcüsü Diyanet- Sen Erzincan Şube Başkanı Zakir Yıldız şu ifadelere yer verdi; “Kalbi Filistin için atan, Yüreği Gazze’de çarpan, Filistin halkının acısını kurşun yarası gibi yüreğinde taşıyan vicdan sahibi değerli Erzincanlılar; İlk kıblemiz Mescid-i Aksa için, Kudüs için, bombardıman altındaki Gazze için buradayız! Vurulan, yıkılan hastanelerdeki bebekler için, Gözü yaşlı analar, bağrı yanık babalar için, Süt kokulu bebekler için, Vicdanların sesi olmak için buradayız! Erzincan sivil toplum platformu ve Filistin dayanışma platformu olarak, Kana doymayan, işgalci, katil, Siyonist İsrail’i lanetlemek; Mazlum Filistin halkının haklı davasına destek vermek için buradayız! Kudüs’e selam olsun! Gazze’ye selam olsun! Selam olsun Filistin halkının haklı mücadelesine! Terörist İsrail kana doymuyor! Filistin’de Gazze’de savaş suçu işlemeye devam ediyor! Gazze’de katil İsrail tarafından soykırım yapılmaktadır! Neredeyse Bir yıldır Gazze’de bebekler, çocuklar, kadınlar, siviller katledilmekte. Hastaneler, okullar, camiler bombalanmakta! Yaşanan bu vahşete kayıtsız kalmamız mümkün değildir! Bu soykırımı görmezden gelmemiz imkansızdır! Dünyanın vicdanının köreldiği, güçlünün sözünün hukuku yok ettiği, çifte standardın insan hakları kavramını anlamsızlaştırdığı korkunç bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu acı tabloyu değiştirmek için harekete geçmesi gereken bileşenler harekete geçmeli görevini yapmalı ve Gazze’deki korkunç vahşeti ve soykırımı durdurmalıdır. İnsanlık dışı uygulamalara sessiz kalamayız. Aksi halde insanlığımızı kaybederiz. Biz sussak tarih susmaz. Tarih sussa vicdanlar susmaz. Onun için bu katliamlara, kutsalımız Aksaya saldırılara karşı sessiz kalamayız. Bu saldırıları lanetliyoruz. Bu saldırılara sessiz kalanları kınıyoruz. Özgür ve Bağımsız Filistin Devleti Kuruluncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. İyi ki geldiniz iyi ki bizimle birliktesiniz. İnşallah başkenti Kudüs olan özgür ve bağımsız Filistin devleti kurulacak, Filistinli Gazzeli kardeşlerimiz, kadınlar, çocuklar, gençler ve yaşlılar tüm Filistinli kardeşlerimize selam olsun! Uluslararası toplum, medeni (!) Avrupa, Gazze’deki soykırımı film izler gibi izlemekte Siyonistlere destek çıkmaktadır. İkiyüzlü batı uygarlığı, Gazze’de başını kuma gömmüştür. İkiyüzlü batı bu vahşeti görmemektedir! İnsan Hakları Örgütleri üç maymunu oynamaktadır!

İşgalci İsrail'in 265 gündür devam eden saldırılarında 15 bini aşkın çocuk, 10 bini aşkın kadın 37 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti. Hayatta kalanlar ise açlıktan ölüyor. Bunun adı Savaş Değil soykırım! Yazıklar olsun bu vahşeti görmeyenlere! Yazıklar olsun hastanelerin bombalanmasına göz yumanlara! Yazıklar olsun riyakarlık yaparak İsrail’e arka çıkanlara! Yüreği Gazzede atan değerli Erzincanlılar; Gazze’de insanlık, dünyanın gözleri önünde katlediliyor yok ediliyor. Parçalanan bebek bedenleri yüreklerimizi dağlıyor, Evladının cenazesini, bacağına yazdığı yazı ile bulan babanın acısı ciğerimizi yakıyor! Katledilen annesini saçından teşhis eden kız çocuğunun feryadı içimizi acıtıyor! Filistinde; Sivil binalar bombalanıyor! Hastaneler bombalanıyor! İbadethaneler bombalanıyor! Çocuklar öldürülüyor! Kadınlar öldürülüyor! Tüm devletler ve uluslararası kuruluşlar bir an önce Gazze’de insani ateşkesin tesisine yönelik girişimlere samimiyetle destek vermelidir! Evlatlarının parçalarını toplamak zorunda kalan anneleri unutturmayacağız! İnsanlık tarihinin kara lekelerinden biri olarak bugün Gazze'de işgalci İsrail tarafından sürdürülen soykırım unutulmayacak. Ey Siyonist İsrail, Ey işbirlikçi ABD,  Bu firavunluğunuza karşın; Elbet bir Musa çıkar, saltanatınızı yıkar! Buradan hep birlikte haykırıyoruz; Yaşasın çocuklar! Yaşasın insanlık! Kahrolsun emperyalizm! Kahrolsun Siyonizm’in uşakları! Kahrolsun Siyonist İsrail! Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi! Kahrolsun İşbirlikçi Soykırım İttifakı! Kahrolsun Küresel Çete! Yaşasın Özgür Filistin! Yaşasın Gazze Direnişimiz! Yaşasın Küresel intifada!” ifadelerine yer verdi.

Editör: Semih PEKER