Bazı işletmelerin ödemelerde Pos cihazı kullanmamak için IBAN’a gönderme yöntemini tercih etmesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı harekete geçirdi.  

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi kayıplarını önlemek amacıyla IBAN ile yapılan ödemeleri sıkı bir şekilde denetliyor. Artık fiş kesmeyenlere her bir fiş için 3 bin 400 TL'lik özel usulsüzlük uygulanacak.

Fatura kesmeyenlere ise her bir fatura için, belgede yer alması gereken tutarın yüzde 10'u oranında 3 bin 400 TL'den az olmamak üzere özel usulsüzlük cezası kesilecek.

Denetim kapsamında, işletmelerin ve işletmelere ilişkin tüm hesaplara IBAN yoluyla yapılan transferler detaylı bir şekilde incelenecek. Bu inceleme sadece işletme sahiplerinin hesaplarını değil, aynı zamanda yakınlarının ve çalışanlarının hesaplarını da kapsayacak. Ayrıca kiralama yoluyla kullanılan hesaplar da denetim kapsamına alınacak.

Banka hesap hareketleri, tapu kayıtları ve araç sicilleri gibi çeşitli verilerden yararlanılarak detaylı denetimler yapılacak.

Beyan edilmemiş gelirler vergi kayıplarına neden olduğu için vergi incelemeleri artacak ve yapılan tespitler doğrultusunda dönem matrahları dikkate alınarak vergi cezaları uygulanacak. Bu önlemlerle birlikte, vergi kayıplarının önlenmesi ve vergiye uyumun artırılması hedefleniyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Erzincan’da da müfettişler IBAN ile ödeme konusunda denetimler yapıyor.

Editör: Semih PEKER