Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi ve İl Müftülüğü tarafından oluşturulan Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından kurbanlık hayvan satın alırken, kesim yerleri ve kurban kesildikten sonra dikkat edilecek hususlar hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kurbanlık hayvan satın alırken, kesim yerleri ve kurban kesildikten sonra dikkat edilecek hususlar; Dini ölçülere uygun olmasına,  büyükbaş hayvanların küpeli ve pasaportlarının olmasına,  küçükbaş hayvanların küpeli ve pasaportlarının olmasına,  kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesine,  sığırların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilecektir.  

Şehirlerde, kesimhane ve kurban komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde kurban kesilebilecektir.  

Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurban kesilmeyecektir.  Toplum sağlığı açısından kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecektir.  Çevreye kesinlikle zarar verilmeyecektir.

Kurban satış yerleri;  Erzincan Belediyesi Hayvan Pazarı Adres: Mimar Sinan Mahallesi yeni çevre yolu caddesi no: 7/6 Merkez /Erzincan

Nefromer Sağlık İşletmeleri, medikal, inşaat, turizm, kimyasal atık sanayi Ltd. Şti. ait Mezbahane, Adres: Mimar Sinan mahallesi yeni çevre yolu caddesi no: 300/1  

Doğu Et ve Et Ürünleri adres : Karaağaç mah. 758 sk. no:18-c  bulutlar et entegre tesisi

Adres : Organize sanayi bölgesi 3. cadde no:6 Erzincan

Editör: Semih PEKER