Erzincan Belediyesi tarafından dikimi yapılan Lavantaların dip çapası ve yabani ot temizliği yapılıyor.

Erzincan Belediyesi tarafından Ulalar Yerleşkesi ve Ekşisu Bölgesinde, 30 dönümlük alanda iki lavanta bahçesi oluşturarak, 30 bin Fransız ve Bulgar Lavanta fidesinin ekimi yapılmıştı.

Deneme dikimleri yapılan Lavantalardan olumlu yağ sonuçları alınıyor.  

Uygulamayla Lavanta Bitkisini Erzincan’da sektör haline getirmek ve Lavanta üzerine Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konusunda Doğu Anadolu Bölgesinde ise lider Şehir durumuna getirilmesi amaçlanıyor.  

Ulalar yerleşkesinde bulunan Lavanta sahasında Lavantaların dip çapası ve yabani ot temizliği yapılıyor. Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından dikimi yapılan Lavantalardan gelir elde edilmesi amaçlanıyor.

Erzincan’ın ekonomik kalkınmasına ortak akıl yönetim anlayışı ve bilimsel veriler ışığında öncülük etmeyi amaçlayan Erzincan Belediyesi, Erzincan’ın sahip olduğu jeolojik olanaklar ile tarımsal üretim potansiyelini de dikkate alarak tıbbi aromatik bitkiler sektörel atılımı olan “Lavanta Projesi”ni hayata geçirmişti.

Erzincan’da toprak ile buluşturulan, Kozmetik, parfüm sanayi ve sağlık sektöründe kullanılması nedeniyle yoğun talep gören Lavantaların bakımları Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından titizlikle yapılıyor.