CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül İliç’te meydana gelen maden faciasını araştırmak üzere kurulan meclis araştırma komisyonunun bugün yaptığı toplantıya ilişkin açıklamada bulundu. Milletvekili Sarıgül açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Komisyonumuz 18 Nisan’da çalışmalara başladı. Madenle ilgili üç bakanlığı AFAD ve DSİ yetkililerini dinledik.

Erzincan ve İliç’te iki günlük çalışma yaptık. Valilikte brifing aldık. Toprağın kaydığı bölgede ve maden ocağında yetkilileri dinledik. Madencilerimiz ve ailelerini ziyaret ettik.

Bugün 6. toplantımızı yapacağız. İTÜ’den hocalarımızı dinleyeceğiz.

Benim şu ana kadar aldığım izlenim 3 bakanlığın yaptığı denetimlerin koordinasyonunda bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Bunu Sayın Enerji Bakanı da bakanlık yetkilileri de söylediler. Madeni işleten şirketin üst yönetiminde bir sorun olduğu da anlaşılıyor.

Çalışmalar devam ettikçe daha kapsamlı bir değerlendirme yapma imkânı doğacak.

Meclisimiz denetim yetkisini kullanmak suretiyle bu meseleye sahip çıkmıştır. Meclisin denetim yetkisini kullanması kimseyi rahatsız etmemelidir.

Büyük bir hassasiyetle, özenle ve şeffaf bir biçimde çalışarak kamuoyu vicdanını rahatlatacak ve sonuca gidecek bir rapor hazırlamamız lazım.

En büyük arzum ve çabam, komisyonumuzun sadece toplantılar yapan, rapor yazan bir komisyon olarak kalmamasıdır. Bulduğumuz sonuçların hayata geçmesi için, yasalaşması için çalışmamız lazım.

Ben milletvekili olarak, ihmali, kusuru, sorumluluğu olanların adalet önünde hesap vermesini takip edeceğim.” Dedi.

Editör: Semih PEKER