CHP Erzincan Milletvekili Sayın Mustafa Sarıgül, CHP Erzincan İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyerek yeni iş yeri açmaya mesafe kriteri getiren bir kanun teklifini meclise sunacağını açıkladı.
CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, CHP Erzincan İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi.Mustafa Sarıgül, basın toplantısında aynı iş kolundaki esnafların yan yana, birbirine bitişik işletmeler açmasının yanlışlığına değinerek bu konuda TBMM’ne bir kanun teklifi sunacağı haberini verdi. 
İnsanımızın eşten dosttan, hısım akrabadan, borç alarak, araştırma yapmadan, kimseden görüş almadan ticaret hayatına atıldıklarını, bakkalın karşısına bakkal, berberin yanına berber, kasabın yanına kasap açtıklarını belirten Sarıgül, bu kişilerin, ayakta kalmak için fiyatta rekabete girdiklerini hem kendilerinin iş yapamadıklarını hem de diğer esnafın işine engel olduklarını söyledi.
AÇILAN HER 100 İŞYERİNDEN 36’SI KAPANIYORTürkiye genelinde 2023 yılında 313.000 işyerinin açıldığı 111.000 işyerinin kapandığı bilgisini veren Sarıgül, “bu durum açılan her 100 işyerinden 36’sının kapandığını gösteriyor” dedi.Bunun milli servetin ziyan olması demek olduğunu belirten Sarıgül, bu konudaki bir kanun teklifini meclise sunacağını açıkladı. 
İŞYERİ AÇMA İZNİ VE ÇALIŞMA RUHSATINI KURUL VERECEK
Sarıgül, meclise sunacağı kanun teklifinde aynı alanlarda faaliyet gösteren iş yerleri için 750 m mesafe kriteri koyulmasını isteyecek.
Sarıgül’ün kanun teklifine göre her belediye bünyesinde bir kurul oluşturulacak, işyeri açma izni ve çalışma ruhsatını bu kurul verecek.Yeni bir dükkân açmak isteyen bu kurula başvuracak, kurul açılacak yeni iş yerinin ekonomik olup olmadığını araştıracak, o sokakta veya caddede yeni bir dükkân açılırsa mevcut dükkânın zarar görüp görmeyeceğini değerlendirecek sonra karar verecek.Amacının dükkanların iş yapması, esnafın para kazanması olduğunu ifade eden Sarıgül, “Allah devletimizin ve esnafımızın ışığını söndürmesin” dedi.
BU FİYATLARLA ÇİFTÇİ TARLAYA KÜSER
Basın toplantısında buğday ve arpa alım fiyatlarını da eleştiren ve buğday taban fiyatının 15 TL arpanın 12 TL olması gerektiğini söyleyen Sarıgül, “Enflasyonun % 80 olduğu bir ülkede buğday alım fiyatına %11 arpa alım fiyatına %3 zam yapmak çiftçinin emeğini hiçe saymaktır,” dedi.
Sarıgül şunları söyledi: “Ülkeyi yönetenler bu fiyatlarla çiftçiyi tarlaya küstürürler. Çiftçi tarlaya küserse bu sene kendi çiftçinizden esirgediğiniz paraların 2 mislini hem de dolar olarak bir dahaki sene Rusya, Kanada, Ukrayna çiftçisine verirsiniz. Tarımı hor gören yarını zor görür.”

Editör: Semih PEKER