Türkiye, 13. Cumhurbaşkanı'nı seçmek için dün sandık başına gitti.

Hiçbir adayın yüzde 50'yi aşamaması halinde en çok oyu alan Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu 28 Mayıs'ta ikinci turda yeniden yarışacak.

İkinci turda geçerli oyların çoğunluğunu alan cumhurbaşkanı seçilecek.

Bu gün sabah saatlerindeki verilere göre Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 49,42' sini aldı.

Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranı ise yüzde 44,95 oldu.

Seçim takvimi nasıl işleyecek?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde seçim takvimi şu şekilde işleyecek:

15 Mayıs:  Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz süresi saat 17.00'de sona erecek ve ilçe seçim kurullarınca en geç saat 23.59'a kadar karara bağlanacak.

18 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak.

19 Mayıs: YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek.

20 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.

24 Mayıs: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

27 Mayıs: Seçim propaganda dönemi saat 18.00'de sona erecek.

28 Mayıs: Oy verme günü.

29 Mayıs: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz süresi 17.00'de sona erecek ve yapılan itirazlar ilçe seçim kurullarınca en geç 23.59'a kadar karara bağlanacak.

Editör: Semih PEKER