Refahiye- İliç Karayolu arasında bulunan ve yapım çalışmaları uzun süredir devam eden ve çift tüp olarak projelendirilen 5 bin 220 metre uzunluğundaki Sünebeli Tüneli’nde ışık görme töreni düzenlendi.

Programa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Son Başbakan Binali Yıldırım, Ak Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Ak Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi Sebahattin Karakelle, Ak Parti MYK Üyesi Burhan Çakır, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, MHP İl Başkanı Bilgehan Çağrı Özarslan, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları, Kurum Müdürleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Programda ilk olarak konuşan Son Başbakan Binali Yıldırım Ak Parti iktidarında Erzincan’da önemli yatırımlara imza atıldığını belirterek, Ulaştırma alanında yaşanan gelişmelerin icraatlar arasında yer aldığını söyledi. Yıldırım Erzincan’da 355 km bölünmüş yol yapıldığını, 275 km sıcak kaplama yol yapıldığını, Sünebeli Tünelini de içeren Refahiye-Kuruçay-İliç Yolu gibi 6 ayrı karayolu projesinin devam ettiğini çift tüp olarak projelendirilen 5 bin 220 metre uzunluğundaki Sünebeli Tüneli’ni hayata geçirildiğini ifade etti. Bu  tünelle birlikte bölgede ulaşımda büyük kolaylık sağlanacağını belirten Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Türkülere dahi konu olan güzel bağlarıyla adeta cennetten bir köşe olan “can” diyarı Erzincan’da sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyetimi ifade ediyorum.

Cumhuriyet’imizin 100. Kuruluş yıldönümüne girdiğimiz bu özel haftada, Sünebeli Tüneli’ndeki kazı ve destekleme çalışmalarını tamamlayarak karşı taraftan ilk ışığı göreceğimiz önemli bir safhayı daha geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu sabah il koordinasyon toplantısında şehrin ihtiyaçlarını masaya yatırdık.

Hep birlikte Erzincan’ı daha ileri taşıyacak projeleri hayata geçireceğiz.

Erzincan nice devlet adamları yetiştirmiş bir şehir.

Eski Başbakanlarımızdan ve Meclis Başkanlarımızdan merhum Yıldırım Akbulut ve Türkiye’nin son Başbakanı olarak tarihe geçen ve Cumhuriyet tarihinin en uzun Ulaştırma Bakanlığını yapan siyasetçisi Sayın Binali Yıldırım’da onlardan biri.

Kendisiyle çeşitli görevlerde mesai yaptım ve yakinen çalıştım.

Allah kendisine uzun ömürler versin.

Milletimize hizmet etmek bir bayrak yarışı...

Ardından gelen Ulaştırma Bakanları olarak hizmet bayrağını devraldık.

Bu bayrağı Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her daim baş üstünde taşıyoruz.

Durmak yok, yola devam diyoruz…

Son 21 yılda ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 194 milyar dolar harcadık.

Marmaray,  Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı,  Yavuz Sultan Selim, Osmangazi, 1915 Çanakkale Köprüleri, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları gibi dev projeleri birbiri ardına hayata geçirdik.

Ülkemizin genelinde olduğu gibi Erzincan'da da ulaştırma ve altyapı alanında önemli projeleri hayata geçiriyoruz.

Son 21 yılda Erzincan’ın ulaşım ve iletişim yatırımları için yaklaşık 30 milyar 200 milyon Lira yatırım gerçekleştirdik.

Bölünmüş yol uzunluğunu 14 kilometreden 355 kilometreye, bitümlü sıcak kaplama yol uzunluğunu 8 kilometreden 275 kilometreye çıkardık.

Erzincan’ı; Erzurum, Gümüşhane ve Sivas’a bölünmüş yollarla bağladık.

Türkiye’yi doğudan batıya bağlayan Kuzey TETEK yolunun merkezini Erzincan yaptık.

Ölüm yolu denilen geçilmez SANSA’yı viyadüklerle aştık.

Birazdan ışık görme törenini gerçekleştireceğimiz Sünebeli Tünelini de içeren Refahiye-Kuruçay-İliç Yolu gibi 6 ayrı karayolu projemiz de devam ediyor.

Bizleri bir araya getiren Sünebeli Tüneli’nin inşa edildiği Refahiye-İliç Devlet Yolu;

Karadeniz sahil kesiminden başlayıp Erzincan üzerinden Güneydoğu’ya ve Doğu Akdeniz’e erişim sağlayan kuzey-güney aksında önemli bir geçiş noktasını oluşturuyor.

Erzincan için büyük önem taşıyan 78 kilometre uzunluğundaki yolumuzu bölünmüş yol haline getiriyoruz.

Bugüne kadar toplam 56 kilometrelik çalışmayı tamamladık.

Yolumuzun 26 kilometrelik bölümünü oluşturan Gümüşakar-Kuruçay arasındaki 8 kilometrelik bölünmüş yol kesimini de trafiğe açtık.

6,8 kilometre uzunluğunda 2 adet tünelin yer aldığı 18 kilometrelik bölümde ise çalışmalarımız devam ediyor.

Güzergahımızın Sünebeli Geçidi’nde çift tüp olarak projelendirdiğimiz 5 bin 220 metre uzunluğundaki Sünebeli Tüneli’ni hayata geçiriyoruz.

Bugün kazı çalışmalarımızı tamamlayarak ilk ışığı göreceğimiz Sünebeli Tüneli, bin 617 metre kotundan başlayıp bin 440 metre kotunda mevcut devlet yoluna bağlanıyor.

Ayrıca Gümüşakar-Kuruçay arası kesimde bin 580 metrelik çift tüplü Gümüşakar Tüneli ile 72 metrelik Garipçay Köprüsü de bulunuyor.

Garipçay Köprüsü’nü trafiğe açtık.

Gümüşakar Tüneli’nde giriş-çıkış portal imalatlarımızı da tamamladık.

Yol ve tünel çalışmalarımız sayesinde; güzergahın ulaşım standardını önemli ölçüde yükseltiyor, heyelan ve taş düşmelerinin önüne geçerek, can ve mal emniyetini artırıyoruz.

Gümüşakar-Kuruçay kesiminde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla; mevcut yol 3 kilometre kısalacak,

Seyahat süresi ise 35 dakikadan 15 dakikaya inecektir.

Projemizle, ülkemizin kuzeyi ile güneyi arasındaki karayolu ulaşım standardını yükseltiyoruz.

Karadeniz limanlarından iç kesimlere, önemli sanayi merkezlerinden yaşam alanlarına gerçekleştirilen ürün ve yük transferinin de daha kısa sürede yapılmasını sağlayarak bölgenin ticaret hacmini artırıyoruz.

Ayrıca; dağ sporları, su sporları ve geleneksel mimarisiyle öne çıkan bölgemizin turizmine de önemli bir katkı sağlayacağız.

Erzincan’daki yatırımlarımız ulaşımın tüm modlarını kapsıyor.

Erzincan’ın tüm demiryolu altyapısını yeniledik, Erzincan Organize Sanayi Bölgesi yeni demiryolu bağlantısını da inşa ettik.

Şu anda Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu yapım çalışmalarımız devam ediyor.

242 km uzunluğunda saatte 200 km hıza uygun, elektrikli, sinyalli ve çift hatlı hızlı demiryolu projesinin yapımını 2 etap halinde sürdürüyoruz.

İlk etap olan 50 kilometre uzunluğundaki Sivas-Zara arası altyapı çalışmalarımız devam ederken, 192 kilometre uzunluğundaki Zara-İmranlı-Kemah-Erzincan kısmının ise proje çalışmalarını tamamladık.

Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme stratejimiz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz ulaşım ve iletişim projelerinin, ülkemizi uluslararası alanda daha rekabetçi kıldığını görmek, geleceğe dair umutlarımızı güçlendiriyor.

Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türkiye Yüzyılının üzerinde yükseleceği büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa edeceğiz.

Bu düşüncelerle projede emeği geçen ve bu önemli aşamaya getiren işçisinden mühendisine tüm Karayolları Genel Müdürlüğü ve yüklenici firma çalışanlarına teşekkür ediyor, Sünebeli Tüneli’nin şimdiden başta Erzincan olmak üzere tüm ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” Dedi.

Ardından Sünebeli Tüneline son Başbakan Binali Yıldırım’ın kullandığı iş makinesi ile son darbe vurularak ilk ışığın görünmesiyle birlikte karşıya geçiş sağlandı.