Erzincan’ın İliç ilçesinde 13 Şubat’ta meydana gelen ve 9 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasını tüm yönleriyle araştırmak üzere kurulan TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, Erzincan’daki temaslarına devam ediyor. Ak Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ve CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül’ün de içinde bulunduğu heyet, Komisyon Başkanı Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında Erzincan AFAD toplantı salonunda bir araya geldi. Komisyon Başkanı Uslu olayın tüm yönleriyle araştırılacağını ve hiç kimsenin kafasında soru işareti kalmayacağını dile getirdi.

Komisyon üyesi CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül ise yaptığı açıklamada; TBMM adına denetim yetkisini kullanmak üzere buradayız. Sahada incelemelerimizi yapacağız.

Hep birlikte hassasiyet içinde çalışarak, vicdanları tatmin eden bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum. Bu meseleye siyasi açıdan değil, vicdani açıdan bakıyoruz. Kimse bu maden çıkarılmasın, heba edilsin de demiyor. Ama hiçbir şey de insan hayatından değerli değildir. Bu maden, çevreye zarar vermeden, insan hayatına önem vererek, milli menfaatlerimize uygun şekilde nasıl çıkarılır? Bunu araştırmamız lazım. Bu kazalar neden gelişmiş ülkelerde olmuyor da bizde oluyor? Bu sorunun cevabını bulmamız lazım. Neyimiz eksik? Denetim mi eksik, yönetim mi eksik, donanım mı eksik, bilgimiz mi eksik, bunları araştırmamız, eksiklerimizi gidermemiz lazım. Amacımız buna benzer faciaların bir daha olmamasıdır. Ancak bir daha olmasını istemiyorsak bu facianın sorumlularını da ortaya çıkarmamız lazım.” İfadelerine yer verdi.

Komisyon ardından İliç İlçesine hareket etti.

Editör: Semih PEKER