TBMM Maden Kazası Araştırma Komisyonu 11. toplantısını yaptı. Toplantıda Türk İş Sendikası yöneticileriyle bir araya gelindi. Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında yapılan toplantıya Ak Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karman ve CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül’de katıldı.

Toplantıda konuşan komisyon üyesi AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman yaptığı açıklamada: "Bu bir Araştırma Komisyonu, onun için soruşturmadan çok araştırmaya önem veriyoruz gelecekteki bu gibi madenlerde işletmenin daha rahat yürümesi için. Ne diyoruz? Başkanımız da biraz önce söyledi; önce insan, önce çevre, sonra güvenli madencilik. Onun için, burada sendikamızın da önemi elbette çok büyük. Bu kaza olur olmaz, eskiden beri çok sevdiğim, DEMİRYOL-İŞ'te de birlikte çalıştığımız Sayın Ergün Atalay aradı ve üzüntülerini belirtti. Orada sendikanın yani TÜRK-İŞ'in ne gerekiyorsa yapması gerektiğini, bu kazanın oradaki etkilerinin azaltılması için neler yapılabilirse onu yapacaklarını söylediler. Sendika Başkanımız da geldi, onlarla birlikte çalıştık ve devam ettik ama ben bir konuya girmek istiyorum. Bayramda İliç'te bütün bu aileleri ziyaret ettik, hakikaten hepsi de çok üzgündü. Bu kazanın olması hem kendilerini hem de İliç'i çok etkiledi, biz de Erzincan Milletvekili olarak bundan çok etkilendik. Onun için, böyle kazalar olmasın istiyoruz ama sendikaların bu konularda fikirlerini biraz daha fazla çalışarak söylemesi gerekir. Orada ne olsa bu kaza olmazdı diye sendikalardan daha açık şekilde söylemeleri gerektiğini düşünüyoruz.  Elbette o işçilerin çalışma alanları yani -toprak altında kalan işçiler sendikalı mıydı, değil miydi; onu çok açmayacağım- orada onların toprak altında kalmaması için ya da toprağın yerinin değişmemesi için ne gibi tedbirler alınacağı daha öncelerde sendikaların da daha fazla görüş bildirmesi lazım. Diğer yerler, diğer zamanda bu kazadan sonra sendikalar bunun bir kaza olmadığını, hakikaten kazanın ötesinde bir şey olduğunu söylediler. Yani burada TÜRK-İŞ'in ne demek istediğini anlamak istiyoruz yani tedbirler mi alınmadı da kaza değil de kasıtlı gibi beyanlar verdiler. Burada ise siz daha çok yani genel konulara değindiniz. Hâlbuki biraz daha İliç'in özel konularına bundan sonra, bu sorulardan sonra o konulara da girerseniz seviniriz. Ben şu soruyu sorayım: Gerçekten İliç özelinde neler yapılabilirdi gibi bir soru sorayım; onunla ilgili bana biraz bilgi verirseniz sevinirim.” ifadelerini kullandı.

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül ise komisyonda yaptığı konuşmada; “ İliç Araştırma Komisyonunun 11. toplantısını yapıyoruz. Bugünkü toplantıda, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK temsilcilerini dinleyeceğiz. İliç’te yaşadığımız faciaya sendikaların gözüyle bakacağız, sendikalarımızın önerilerini ve görüşlerini alacağız. Bizler komisyon üyesi milletvekilleri olarak burada nasıl ki demokrasi sayesinde oturuyorsak aynı şekilde sendikalarda demokrasi sayesinde varlar. Sendikacı arkadaşlar, işçileri temsil ediyor, bizler de milleti temsil ediyoruz. İşçi kardeşlerimiz de bu milletin bir parçası olduğuna göre bizler işçilerin de temsilcisiyiz. O nedenle karşı karşıya değil yan yanayız. Sendikaların işçileri ilgilendiren olaylara duyarsız kalması sessiz kalması mümkün değildir. Bu nedenle bugünkü toplantıyı çok önemsiyorum. İliç faciasında ben hemşerilerimi, canlarımı kaybettim, sendikacılar da arkadaşlarını kaybetti. Hepimizin başı sağ olsun. Bu faciada kaybettiğimiz işçi kardeşlerimizin ve geride bıraktıklarının hak ve hukuklarını birlikte savunacağız.” İfadelerine yer verdi.

Editör: Semih PEKER