Erzincan ekonomisinde önemli yeri olan ve şehrin Coğrafi İşaretli ürünlerinden olan Erzincan Tulum Peynirinde üretici emeğinin karşılığını alamamaktan şikayetçi. Üreticiler peynire 100 TL fiyat açıklanmasının ardından belirlenen fiyata tepki göstererek bir çok ilçede bu fiyata ürünlerini vermeyeceklerini açıkladılar. Üreticiler, çoban parasını dahi karşılamayacak olan bu fiyata boyun eğmenin hem kendi geleceklerine, hem de Erzincan Tulum Peynirine darbe olacağını ifade ettiler.

Peynir üreticisi Adem Küçükkaya belirlenen fiyata tepki göstererek bu yıl fiyat belirlerken enflasyonun göze alındığında rakamın en az 120 TL olması gerektiğini söyledi. Küçükkaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “

“TÜİK enflasyonu %64 olarak açıkladı ancak, gerçek enflasyon mutfağa baktığımızda %110 olarak göze çarpıyor ve bu konunun uzmanları tarafından bu şekilde açıklanıyor. Hal böyle iken Tulum Peyniri fiyatı ne TÜİK nede ENAG dikkate alınarak belirlenebilir. Bunun en mantıklı yolu iki oranı da dikkate alarak çıkacak sonuca göre fiyat belirlemek olacaktır. Bunun dışında gıda enflasyonu %72 olarak açıklandığı göz önüne alındığında, üreticiden alınacak peynirin de en az bu oranda fiyatlandırılması gerekiyor.

Buna göre geçen yıl 80 TL olan ürünümüz gıda enflasyonu dikkate alındığında en az 120 TL olması gerekiyor. Bu fiyat olması gereken değil ancak en az bu fiyattan işlem görmesi demektir. (Elde edilen bu veriler, tulum peyniri perakende satış fiyatlarındaki oranlar dikkate alınarak hesaplanmamıştır.) Örneğin geçen yıl perakende satışta kilogramı 180 TL'den satılan peynir şu anda 260'tan başlayarak 300 TL'ye kadar esnafına göre değişik fiyatlarda satılıyor. Perakende satışta bir yılda en az 80 ve 120 TL arası zamlanan ürün üreticiden alınan peynirde 80 TL'den 100 TL yapıldığı takdirde bunun adı ne olur kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Bunun yanında üreticiden alınan peynirler toptan olarak satıldığından perakende fiyatı değil toptan fiyatı dikkate almamız gerekiyor. Bu durumu dikkate aldığımızda üreticiden alınacak peynirin fiyatı yukarıda bahsettiğimiz şekilde en az 120 TL olması kaçınılmaz bir gerçek. Perakende fiyatındaki artışı dikkate alırsak en az 160 TL'den işlem görmesi gerekiyor bunu da belirtmekte fayda var.

PEKİ;

Fiyat belirleme aşamasını tüm verileri ortaya koyarak kim yürütecek, elinde aksi durumlar için çözüm önerisini üreticilere kim sunacak, kısaca bu konuda üreticilere kim önderlik yapacak bilinmiyor ancak sabırsızlıkla üretici haklarına sahip çıkacak, istenilen fiyat çıkmadığı takdirde üreticiye ek seçenekler sunacak ve ayrıca bu yıl üreticinin Tulum Peyniri neden depolarda kaldı diyerek çözüm noktasında kim sorumluluk alacak merakla bekliyoruz.” Dedi.

Editör: Semih PEKER