Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ailelere uyarıda bulunarak “Çocuğunuzun Elinde Akıllı Telefon varsa, asla güvende değil” dedi.

Gençlerin en fazla kullandığı sosyal mecra alanının Tik Tok olduğunu belirten Vali Aydoğdu, “Bunun nedeni kısa ve hızlı videolardır, arka planda yapay zeka çalışıyor. Buraya tarihimizle, kültürümüzle, medeniyetimizle ilgili videoların atılması gerekir.  Ülkelerin birbiriyle teknoloji savaşı var. Bizim yapmamız gereken gençlerimizi doğru bilgilendirip, bu mecraları kullanıyorlarsa bile nasıl kullanmaları gerektiğini anlatmaktır” dedi.

Kültürel bir emperyalizm yaşandığını ve artık savaşların füzelerle değil, teknolojiyle olduğunu söyleyen Vali Aydoğdu; “Bir okulu ziyaret ettiğimde 550 kişilik öğrenci grubuna sosyal medya kullanımını sordum, twitter kullanan var mı dedim 250 kişi parmak kaldırdı, instagramı sordum 350 kişi oldu, Tik Tok dedim öğrencilerin tamamı parmak kaldırdı.  Öğrencilere; okulunuzda güzel şeyler oluyor, tarihinizle ilgili, medeniyetle ilgili, kültürle ilgili hiç paylaşım yaptınız mı diye sordum, hiç parmak kalkmadı. Bizim yapmamız gereken gençlerimizi doğru bilgilendirip, bu mecraları nasıl kullanmaları gerektiğini anlatmak olmalıdır. Şikayet etmek yerine bu tufanla nasıl mücadele edeceğiz bunun yollarını aramamız gerekir.” Dedi.

Aileleri uyaran Vali Aydoğdu; “Çocuğunuzun elinde akıllı telefon varsa çocuğunuz asla güvende değil” diyerek ailelerin bu konuda çok dikkatli olmasını ve çocukların doğru yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti.