31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Yerel Seçimleri öncesi Ak Parti’den Erzincan Belediye Başkanlığı için Aday Adaylığı müracaatında bulunan Yüksel Çakır’ın Aday Adaylığı müracaatını geri çekmesi kafalarda soru işareti oluşturdu.

Seçim öncesinde Erzincan Merkezde Ak Parti ile MHP’nin ittifak yapacağı, Ak Parti’nin MHP’yi destekleyeceği ve mevcut Belediye Başkanı Bekir Aksun’ un ortak aday olarak gösterileceği kararının ardından, Aday Adayları arasında bulunan Erzincan Eski Belediye Başkanlarından Yüksel Çakır’ın yaptığı açıklama farklı yorumlara neden oldu.

Aday Adaylığını geri çekmesi konusunda yaptığı açıklamada; “Ben bu süreci hemşerilerimizin  değerlendirmelerini ve ortaya çıkacak olan gelişmeleri de bu doğrultuda umutlarını, heyecanlarını geleceğe dair bakış açılarını canlı tutmak suretiyle takip etmelerini de özellikle istiyorum” demesi farklı yorumlanıyor.

Çakır’ın aday adaylığını geri çekmesi kamuoyu tarafından, başka bir partiden veya bağımsız aday olabileceği ihtimallerini öne çıkarıyor.

Çakır yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği üzere Adalet ve Kalkınma Partisi aday adaylığı başvurusu sürecini tüm partilerden daha önce gerçekleştirdi ve bununla alakalı 22 Kasım 2023 aday adaylığı başvuru tarihi olarak ilan edildi.

Bizde son gün yaptığımız başvuru ile bu sürece dahil olduk. Bu sürecin sonrasında, 1 ayı aşkın bir sürede sahada Erzincan’da tüm toplumun kesimleri ile sivil tolum kuruluşları ile meslek kuruluşlarıyla, esnafımızla, mahallede yaptığımız programlarla bir aday adaylığı sürecini geride bıraktık.

Bu süreçte partimiz içinde gerçekleşen temayül yoklamaları akabinde yürütülen ortak çalışmalar ve en son oluşan saha ve anket çalışmaları ile bu süreç devam etti. Akabinde 2023 yılının sonunda yapılmış olan il başkanları toplantısında Cumhur ittifakın içerisinde yer alan partilerin bu konuyla alakalı olarak beklentilerine cevap verecek şekilde bazı illerde ortak aday, bazı illerde rekabet içerisinde seçime girileceği duyuruldu.  

Erzincan da bu konuda ortak seçime girilecek iller arasında yer aldı ve belediye başkanı Bekir Aksun'a Erzincan'da AK Parti'nin de destek vereceği şekilde ilan edilmiş oldu.

Dolayısıyla bu süreç, aday adaylığı süreci o açıklamayla birlikte son bulmuş oldu. Bu  süreç sonrasında bilindiği üzere Erzincan'da bu konuyla ilgili sahada yapılmış olan ve yapılan çalışmalarda sona erdirilmiş oldu.

Tabii biz bu süreçte sahada yürüttüğümüz çalışmalar sırasında özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi'nin seçime ayrı girmek istediğini, tüm siyasi partilerini seçime ayrı girmesinin orada temsil noktasında vatandaşın düşüncelerinin yönetime yansıtılması noktasında saygı gösterilecek olan en doğru karar olduğunu savunduk ve ittifakının bu anlamda sosyal ve siyasal olarak kısa orta uzun vadede farklı sonuçlar doğurabileceğini hep savunduk ve savunmaya devam ettik.  

Ancak alınan karar sonrasında özellikle bu bahsetmiş olduğumuz ittifak kararıyla birlikte, oluşmuş olan bir atmosfer ve alınan kararın bu doğrultuda değerlendirildiği bir süreci yaşamaya başladık.

Bu bahsettiğimiz kararın açıklanması ile birlikte şehirde bu yönde olumlu olumsuz farklı görüşler ortaya çıkmaya başladı ve bunun kısa orta uzun vadede temsilde doğru bileceği sonuçlarla ilgili herkes fikirlerini düşüncelerini dile getirmeye başladı.

Biz de doğal olarak bu çalışmaları sürdürürken bir araya geldiğimiz, onların özellikle AK Parti tabanının ve AK Parti tabanı dışında Erzincan'da bizim yönetimde bulunmanızı isteyen tüm hemşerilerimizin neden bu şekilde oldu?  niye bu şekilde bir sonuç ortaya çıktı? Bu karar hangi gerekçelerle alındı şeklinde sorularıyla karşı karşıya kaldık.

Özellikle burada ortaya koydukları istekle arzuyla ve bizim yönetimi geçtiğimiz yıllarda yürüttüğümüz dönemlerde özellikle paylaşımcı ve katılımcı belediyecilik adı altında yürüttüğümüz çalışmalarla oluşturduğumuz atmosferden dolayı, herkesin bize vicdanımıza yüklemiş olduğu bir yükümlülük bir sorumluluk gereği bu sorularla karşıya kaldık ve ben açıkçası bunun ortaya çıkartmış olduğu muhasebe muhakeme sonrasında bir mesaj anlamı ve sona ermiş olan aday adaylığı sürecine müteakibe bir başvuru yaparak adalet ve Kalkınma partisindeki aday adaylığı başvurumu geri çektim.

Zaten Çünkü bir açıklama yapılmış ve bu bahsetmiş olduğum süreç sona ermişti. Bu tabi farklı algılandı. Farklı anlaşıldı. Farklı yorumlar bu açıdan yapıldı ve benim partimle ilgili olarak bir başvuru yaptığımı, parti üyeliği ile ilgili bir başvuruda bulunduğumu ve buna benzer şeyleri bana yönetilen sorularda ortaya koydu hemşerilerimiz.  Benim bu konuda yapmış olduğum başvuru sadece Adalet ve Kalkınma Partisine yapmış olduğum aday adaydı başvurusunun sona erdirilmesidir.

Ben bu süreci hemşerilerimizin  değerlendirmelerini ve ortaya çıkacak olan gelişmeleri de bu doğrultuda umutlarını, heyecanlarını geleceğe dair bakış açılarını canlı tutmak suretiyle takip etmelerini de özellikle istiyorum” dedi.

Ak Parti'de Aday Adaylığını geri çekmek gibi bir zorunluluk bulunmazken diğer aday adaylarının müracaatlarını geri çekmediği gelen bilgiler arasında. Çakır’ın bu hamlesinin başka bir partiden veya bağımsız olarak seçime girebileceği ihtimalini artırıyor.

Editör: Muhammed Enes SARIÇİÇEK