13 Mart 1992 tarihinde Erzincan’da 6.8 şiddetinde meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 653 kişinin hayatını kaybettiği binlerce kişinin yaralandığı şehrin adeta yerle bir olduğu Erzincan depreminin 32. yılı.

Aradan geçen 32 yıl içinde şehir yeniden imar edildi, yaralar sarıldı, fakat hayatlarını kaybedenlerin acıları hala yüreğimizde. Depremlerde hayatlarını kaybeden canlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Allah bir daha o acıları yaşatmasın.

Tarihler 13 Mart 1992 yi gösterdiğinde Erzincan’da saat 19,20’de 6.8 şiddetinde meydana gelen depremde resmi kayıtlara göre 653 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi yaralanmış ve 9 bine yakın bina yıkılmış veya hasar görmüştü.

Soğuk ve karlı bir ramazan akşamında Erzincan halkı iftarını açmış ve depreme teravih namazı saatinde yakalanmıştı.

Kimileri camilerde mescitlerde teravih namazı kılarken, kimileri evlerinde kahvehanelerde çaylarını yudumlarken, kimileri de iftardan sonra açtıkları iş yerlerinde çalışırken yakalanmıştı depreme. Yaşanan büyük sarsıntıda koca bir şehir yerle bir olmuştu.

Şehir merkezindeki tüm iş merkezleri, bankalar resmi binalar hatta hastaneler bile yıkılmış, Erzincan 1939’dan sonra tarihinin en büyük depremini yaşamıştı. Bu depremin üzerinden 32 yıl geçti.

Aradan geçen süre içinde şehir yeniden imar edildi, yaralar sarıldı fakat hayatlarını kaybedenlerin acıları hala yüreklerde hissediliyor.

Ajans Erzincan Medya Merkezi olarak depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Allah bir daha o acıları yaşatmasın.