Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yetişen kiraz iri taneleriyle dikkat çekiyor. Tescilli Cimin Üzümüyle birlikte adını duyuran Cimin Kirazının hasadı devam ediyor.

Her yıl Haziran ayında başlayan hasat dönemi Temmuz ayının sonuna kadar sürüyor. İlçe halkının geçim kaynakları arasında yer alan Cimin Kirazı adeta yok satıyor. Ağaçlardan özenle toplanan kirazlar kasalara koyularak satışa sunuluyor. Mahsul iç ve dış piyasaya satışı yapılırken önemli bir ekonomik katkı sağlanıyor. İlçede yıllık yaklaşık 20 bin ton kiraz hasadı yapılıyor.

Ajans Erzincan Üzümlü ilçesinde kiraz bahçelerini ziyaret ederek hasat çalışmalarını görüntüledi. Ajans Erzincan’a konuşan kiraz yetiştiricileri Muzaffer Kılıç ve oğlu Halil Kılıç, kiraz ağaçlarının bakımının düzenli olarak yapıldığını söyleyerek ilaç ve gübrelemenin önemini ifade ettiler.  Sonbahar ve ilkbahar aylarında gübreleme yapıldığını ve düzenli olarak su verildiğini söyleyen kiraz yetiştiricileri verdikleri emeğin karşılığını aldıklarını belirttiler. Bahçelere dikilen kiraz ağaçları 8 yıl sonra meyve veriyor.

Editör: Semih PEKER