MUŞ (İHA) – Muş’un Bulanık ilçesindeki Adıvar Köyü İlkokulu öğrencileri tarafından 14 çeşitten oluşan ‘Ata Tohumları Miniklere Emanet ve Çocuk Kitap Kahramanları Canlanıyor’ sergisi düzenlendi.

Adıvar Köyü İlkokulu öğrencilerinin düzenlediği sergide, 35 yıllık buğday, 40 yıllık arpa, 13 yıllık mısır ve 14 çeşitten oluşan bir milyonun üzerindeki ata tohumu serası görücüye çıktı. Sergi öncesi gerçekleşen sunumda öğrenciler; ‘Tohum nedir? Ata Tohumu nedir?’ konularında bilgiler paylaştı.

Serginin diğer bir konusu ise kitap okumanın önemine vurgu yapmak için çocuk hikaye kitapları kahramanları sergisi düzenlendi. Sergide 13 hikâye kahramanı canlandırılırken; çarşaf, perde, yorgan yüzlerinden yaptırılan kostümler ise öğretmenler tarafından elle dikildi.

Adıvar İlkokulu Müdürü Tuğba Kurban, ata tohumlarının gelecekte yeni nesillere sağlıklı bir şekilde aktarımını amaçladıklarını belirterek, “Öğrencilerimizi bu bilinçte yetiştirmeye çalışıyoruz. Adıvar İlkokulu ilk olarak milli ve manevi değerlerimizden yola çıkarak Muş ilimiz gibi iklim şartlarının sert olduğu bir yerde kış mevsiminde sebze ve çiçek yetiştirilebileceğini göstermek için sera oluşturduk. Seramızda 40 yıllık arpa, 35 yıllık buğday, 13 yıllık mısır tohumları olmak üzere yaklaşık 14 çeşit tohum ekilip çimlendirildi. Görsel sanatlar ve teknoloji tasarım derslerinde öğrenciler saksı boyamalar yaptı. Kitap okumanın önemine vurgu yapmak için de çocuk hikâye kitapları kahramanları sergisi düzenlendi. Sergide giyilen kostümler eski çarşaf, perde, yorgan yüzleri ise öğretmenler tarafından makine olmadan elle dikildi. 13 hikâye kahramanı canlandırılarak sergileri açtık” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel ise gelecek nesillere temiz bir toprak ve sağlıklı bir hayat bırakmak için atılan adımın öğrencilerde farklı bir ufuk açtığına inandığını belirterek, “Öğrencilerimiz bu etkinlikte hem tohumları tanıdılar hem de bu farklı tohum türlerinin sağlığa faydaları hakkında bilgilendiler. Ata tohumu sergimizle öğrencilerimiz öğrenmeye başladı” diye konuştu.