Seracılığın her geçen gün geliştiği Erzincan’da Iğdırlı İş insanı Baycan Sarısu’nun girişimleriyle yaklaşık  120 dönüm alanda hayata geçirilen ve çalışmalara başlanan jeotermal seralarda, topraksız tarımla sebze üretilecek. İlerleyen süre içinde sera yatırımının 400 dönüme çıkarılması ve bölgede yatırım yapacak çiftçilere de örnek olması hedefleniyor.

Bu yatırımın gerçekleşmesinde Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman’ın büyük emeğinin olduğunu belirten Baycan Sarısu, “Milletvekili Süleyman Karaman bu yatırım için bizi teşvik etti ve yatırımın her aşamasını takip ediyor, kendisine çok teşekkür ederim” dedi.

Ajans Erzincan’da yayınlanan ve Zeki Demirbaş’ın hazırlayıp sunduğu “Sektörün Nabzı” programına konuk olan İş insanı Baycan Sarısu, kent merkezine 10 km mesafede olan Ekşisu bölgesinde Valilik ve İl Özel İdaresinden aldığı ruhsatla uzun süre sıcak su kaynağı araştırması yaptı.

Sarısu; “İlk kazılarımızda 4 kuyu kazıdık, 4'ünde de başarısız sonuç elde ettik. Ancak biz tekrar azimle çalışmaya devam ettik ve sonunda 2022'de ilk suyumuzu 388 metre derinlikte 45 derecede bulduk. İleriki süreçte farklı kuyular da açacağız. Jeoloji mühendislerimizin yaptıkları tespitlere göre 65 dereceye kadar sıcak su bulacağımızı ön görüyoruz. Burada yapacağımız seralarda dönüm başına 45-50 ton sebze üretimi yapmayı ve ilk etapta 120 kişiye istihdam sağlamayı planlıyoruz. İleride bu sayı 800’e çıkacak, bunun 100’ü erkek, 700’ü kadın olacak.“ dedi.

Yakın zamanda fideleri dikeceklerini belirten Sarısu, Pazar sorunlarının olmadığını ve üretilecek domates başta olmak üzere birçok çeşit sebzenin yurt dışına ihraç edileceğini söyledi.

Bölgeden çıkan su sayesinde termal tesislerin de yapılabileceğini söyleyen Sarısu bu yönde girişimlerinin olacağını sözlerine ekledi.

Editör: Semih PEKER