Ulusal ve yerel basın mensuplarının da katıldığı programda,  Müdür Nayman, bölgenin ve OSB’nin güncel durumu hakkında açıklamalarda bulunarak, hazırlanan sunumla teknik faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Müdür Nayman konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Organize sanayi bölgemiz hakkında bilgi vermek gerekirse, 372 hektar üzerine kurulu olup, yüzde 7 parseli olan bir bölgedir. Bu parsellerin şu anda 130 adedi dolu, 47 adedi ise boş olup tahsis edilmeye hazır durumdadır. Şu anda 78 adet çalışan fabrikamız mevcut. 26 tane inşaat ruhsatı alınmış, bunların 9 tanesi inşaata başlamış, diğerleri de inşaata başlamak için şu anda çalışma yapmaktadır. 13 adet firmaya ise yer tahsisi yapılmış ve şu anda inşaat ruhsatını almayı beklemektedirler. OSB'de şu anda 3 bine yakın istihdam mevcut. Bunların bin 600 tanesi erkek, bin 400 tanesi ise kadın işçidir ve şu anda organize sanayi bölgemizde çalışmaktadırlar.

Hedefimiz, organize sanayi bölgemizde kalıcı ve kurumsal firmalar oluşturmaktır. Küçük ve ileriye gidemeyecek, istihdam sağlayamayacak firmalardansa, büyük ölçekli ve istihdamı artıracak firmaları OSB'ye kazandırmak istiyoruz.  Şu anda tüm alanların üretim amaçlı olduğunu belirtmek isterim. Hizmet ve destek alanımız veya depo gibi bir yerimiz mevcut değil. Bu durum, üretim yapan firmaların daha çok istihdam sağlamasına olanak tanımakta. Şu anda OSB'mizin yüzde 79'u dolu vaziyettedir. Sayın valimizin de emriyle şu anda 650 bin metrekarelik bir alanı daha OSB'ye kazandırmak için çalışmalar yürütmekteyiz. Projeler çizildi ve alanın görüntüleri çekildi, şu anda fizibilite çalışmalarını yapıyoruz. Bakanlık onayı alındıktan sonra bu 650 bin metrekarelik alanı OSB'ye kazandırıp büyümeyi hedefliyoruz."

Editör: Ozan Emre ALBAYRAK