Erzincan’ın Kemah İlçesinde ceviz yetiştiriciliği yapan girişimci Yavuz Peker 1300 dönüm alanda ceviz yetiştirerek il ekonomisine ve istihdama katkı sağlıyor.

Tarımın önemli geçim kaynağı olduğu Erzincan’da 13 yıl önce Kemah ilçesi Özdamar Köyünde Ceviz Yetiştiriciliği yapmaya başlayan Yavuz Peker, elde ettiği mahsulün olumlu sonuç vermesi üzerine sektörde söz sahibi olarak ceviz bahçesinde profesyonel yetiştiricilik yapmaya başladı.

Kendisine ait olan 1300 dönümlük arazide 35 bin adet ceviz ağacı yetiştiren Peker, il ekonomisine katkı sağlarken, 40 kişiye de istihdam oluşturuyor. Bahçeden yılda yaklaşık 30 ton mahsul alınıyor.

Avrupa Birliği ve TKDK desteği ile Alanda kurduğu Ceviz işleme ve Paketleme Tesisiyle sektörde söz sahibi olan İşadamı Peker, mahsulden ve verimden memnun.

Ajans Erzincan’da yayınlanan “Zeki Demirbaş’la Sektörün Nabzı” programına konuk olan Salkım Ser Tarım İnşaat Enerji Taah. San.Tic. Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Yavuz Peker; “13 yıl önce Amatörce başladığım ceviz yetiştiriciliğini geliştirdim, boş olan ve değerlendirilmeyen arazileri satın aldım, çocuklarımla birlikte ceviz sektöründe yatırım yaptık, önceleri 15 çeşit ceviz ağacı diktik ve elde edilen sonuçlara göre Amerikan Orjinli ceviz çeşidine karar verdik, beklediğimizin üzerinde verim aldık, Erzincan’dan minibüslerle tarım işçileri gelip tesisimizde çalışıyorlar, bölgemiz çok verimli ve üretim her geçen yıl artıyor, ekonomiye ve istihdama katkı sağlıyoruz.” Diye konuştu.

Tesisin İşletme Müdürü Ziraat Mühendisi Üstün Erkin Günay bölgede Amerikan orjinli ceviz yetiştiriciliği yaptıklarını ve modern sistemler kullanıldığı belirterek, damlama sulama sistemi kullandıklarını, üretim aşamasının ardından kabuğundan ayrılan cevizlerin kurutulup, ebatlarına ayrılıp paketlenerek piyasaya sunulduğunu belirtti.

Kemah cevizi kabuğunun ince ve doluluk oranının fazla olması nedeniyle  tüketiciden yoğun talep görüyor. Ceviz yetiştiriciliği noktasında önemli bir yere sahip olan Erzincan’ın Kemah ilçesinde yetişen cevizler verim ve kalite açısından da dikkat çekiyor.

İşadamı Yavuz Peker ile yapılan söyleşinin tamamını Ajans Erzincan’da yayınlanan “Zeki Demirbaş’la Sektörün Nabzı” programında izleyebilirsiniz.

Editör: Semih PEKER