Kemaliyeli eski Bakanlardan Ali COŞKUN, Hasan Basri AKTAN, TMO Genel Müdürü Ahmet GÜLDAL, Kemav eski Başkanı İsmail YÜCEL, Kemaliye Kültür ve Kalkındırma Derneği Başkanı  Ahmet Rıfat YETKİN’den oluşan  Kemaliye Heyeti, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY ve Bakan Yardımcısı Batuhan MUMCU’yu makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette Nitelikli koruma alanı olarak tescil edilmiş olan Kemaliye Karanlık Kanyonu üzerine “Sırat on Fırat” Asma Yaya Köprüsü projesinin kamu yatırım programına alınmasının sağlanması, Kemaliye ilçe merkezi ve bazı köylerindeki tescilli kültür varlığı olan evler için proje ve onarım yardımlarının artırılması, Kemaliye ve Yukarı Fırat Havzası’nın Kültür Yolu Programına alınmasının sağlanması,   konularında talepler iletilerek gerekli desteği sağlamak için genel sunum yapıldı.    

Özellikle köprü projesinin önemini ve turizme sağlayacağı katkıyı, nasıl bir prosedür izlenmesi gerektiğini her yönüyle anlatan heyet, netice itibariyle Bakan Ersoy’un onayı ve Asma Yaya Köprüsünün Kamu Yatırım Programına alınmasını, gerekli işlemlerin başlatılması yönünde ilgili yöneticilerle görüşüldüğünübelirttiler .  

Kemaliye heyeti yaptığı açıklamada; “Kemaliye’mizin her işinde, her zaman emek ve desteklerini esirgemeyen değerli büyüklerimize ve hemşerilerimize çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız.   Heyetin ziyaretinde ana projemize onay veren Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY ve içtenlikle destek olan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Batuhan MUMCU’ya kalbi şükranlarımızı sunarız. İnşallah bu proje tamamlandığında yöremize ve ülkemize büyük katkı sağlayacağı inancındayız.” İfadelerine yer verdiler.