Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde bu yıl 45. si düzenlenen Uluslararası Erzincan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliği 21-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu yılki şenliklere Son Başbakan ve Aksakallar heyeti başkanı Binali Yıldırım’da katıldı.

Şenlikler kapsamında ayrıca 3. Kemaliye İpek Yolu Ultra Trail Festivali de aynı tarihte yapıldı.

Kültürel etkinlikler kapsamında Halkın yoğun katılımı ile Kemaliye Folklor Turizm Gençlik ve Spor Derneği (KEFTUD) tarafından koro ve folklor konseri gerçekleştirildi.

Kültürel etkinlikler kapsamında KEMAV Kültür evi Kütüphanesi açılışı yapıldı.

Tahsin İstengel ile “Ahşap Ve Kumaş Baskı Çocuk Atölye Çalışması” gerçekleştirildi. Alper Çubukçu Organizasyonu ile düzenlenen “Zafer Döner Konseri” yoğun ilgi gördü.

Spor etkinlikleri maraton koşuları kapsamında; Kemaliye Silk Road UTM 50 KM,  Kemaliye UTM 30 KM koşuları gerçekleştirildi.

Doğa sporları etkinlikleri kapsamında; Ünlü Dağcı Tunç Fındık ve gönüllü sporcular ile Kemaliye kaya tırmanışı etkinliği gerçekleştirildi. Doğa Sporları kapsamında sporcular   Kemaliye’nin eşsiz manzarasında sarp kayalıklarda bulunan Via Ferrata tırmanışını gerçekleştirerek zirveye ulaştılar.

Spor etkinlikleri maraton koşuları kapsamında;  Kemaliye Stoneroad Run 22 Km,  Kemaliye  Dark Canyon Run 10 Km,  Kemaliye Festival Run 5 Km koşuları gerçekleştirildi. Çeşitli illerden Bisiklet Federasyonu sporcuları ve gönüllülerin katıldığı “TBF Dağ Bisikleti Yarışı” gerçekleştirildi.

20 Km- 10 Km- 5 Km Maraton koşularının akabinde ödül töreni gerçekleştirildi. Birçok ülkeden sporcuların katıldığı yarışlarda dereceye girenlere ödül ve hediyeleri takdim edildi.

Editör: Semih PEKER