İl Müftüsü Abdurrahman Şahin, üniversiteli gençlerle bir araya gelerek, ’Günümüzde Ailenin Önemi’ konulu konferansta konuştu.

Kadın ve Aile Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Bilgi ve Değerler Öğrenci Topluluğunca düzenlenen konferansta Bayburt İl Müftüsü Abdurrahman Şahin ailenin önemini anlattı.

Ailenin, tabii ve fıtri bir ihtiyaç olarak varlığında birçok faydalar barındıran önemli bir müessese olduğuna dikkat çeken Müftü Şahin, şunları kaydetti : “Dünyaya gelen her insanın ilk eğitimini aldığı, yetişmeye başladığı yer onun ailesidir. Aile, sorumluluk, erdem ve geleneklerin kazanılmasındaki rolü ve toplumsal huzurun; inanç, milli kimlik ve bilincin edinilmesindeki etkisi nedeniyle geleceğin teminatıdır. Bu sebeple ideal aile yapısı olmadan ideal bir toplumdan ve aydınlık bir gelecekten bahsetmek mümkün değildir. Güçlü toplum ancak güçlü aile bağları üzerine inşa edilir.”

Günümüz dünyasında değerlerine bağlı milletlerin değerlerinden uzaklaştırılmaya çalışıldığını hatırlatan Müftü Şahin, “Aile değerlerini korumak, güçlendirilmek ve aileye yönelik tehlikeleri bertaraf etmek için Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in ortaya koyduğu aile değerlerini örnek almamız gerekmektedir. Ancak bu şekilde daha iyi bir hayat için muhtaç olduğumuz temel değerler öncelikle ailede hayat bulacak, oradan da topluma huzur katacaktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha