7 Temmuz itibariyle başlayan Muharrem ayı İslam alemi için büyük önem taşıyor. "Muharrem" hürmet edilen anlamında olan bu ay Hz. Peygamberimiz Muhammed Mustafa tarafından Allah'ın ayı diye nitelendiriliyor. Bu ay içerisinde idrak edilen Aşure Gününün ayrı bir önemi bulunuyor.

Muharrem ayının 10. gününde idrak edilen Aşure Günü paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve bolluk ve bereketin simgesi olarak görülüyor. Aşure Günü'nde oruç tutmak bazı alimlere göre sünnet olarak ifade ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan vakit hesaplamalarına göre, Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günü, Aşure günü olarak geçer. Buna göre; bu seneki Muharrem ayı 7 Temmuz tarihinde başladı.

İslam takvimine göre Muharrem ayı, yılın ilk ayıdır ve hicri yılın başlangıcını simgeler. Bu önemli gün, Müslümanlar tarafından manevi anlamda büyük bir coşkuyla karşılanmakta ve çeşitli ibadetlerle değerlendirilmektedir.

İslamiyet'e göre; Muharrem ayı, savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan biridir. Allah, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır. “Doğrusu Allah’a göre ayların sayısı, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına uygun olarak on ikidir; bunlardan dördü haram aylardır. İşte doğru olan hesap budur…” Hz. Muhammed de “Ramazan ayından sonra en kıymetli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur” hadis-i şerifiyle, bu ayın manevi bereketine işaret etmiştir.

Ajans Erzincan Medya Merkezi olarak Muharrem Ayını tebrik ediyor, bu ayda tutulan oruçların ve yapılacak ibadetlerin kabul edilmesini diliyoruz.

Editör: Semih PEKER