Off Road araçlarıyla 3 bin metre rakımlı Munzur dağlarına çıkan bir grup doğa tutkunu, beyaz örtüye bürünen dağın zirvelerinde ilginç görüntülerle karşılaştı.

Karla kaplı dik yamaçlara zorlu şartlarda araçlarıyla tırmanan doğa tutkunları Erzincan’ın farklı doğa güzelliğini daha gözler önüne serdiler.

Munzur dağlarının görkemli sakinleri olan ve nesli tükenmekte olduğu için koruma altında olan Şamualar ve dağ keçileriyle karşılaşan doğa tutkunları bu özel anı drone ile görüntüledi.

Türkiye’de nesli tükenme tehlikesi altında olan ve şamua olarak da bilinen çengel boynuzlu dağ keçileri, kar üzerinde ilginç görüntüler oluşturdu.

Dünya Doğa Koruma Birliğinin yayınladığı Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin kırmızı listesinde bulunan çengel boynuzlu dağ keçileri, daha çok sarp kayalıklarla dağların zirvelerinde yaşıyor.

Yüksek rakımlarda yaşadıkları için nadir görülen türlerden olan ve avlanması yasak olan dağ keçilerinin ‘Hızır’ın davarları’ olduğuna da inanılır.

Munzur Dağı'nın Görkemli Sakinleri Şamua ve Dağ Keçileri; Yüzyıllardır Anadolu'nun mistik dağları, gizemli sakinleriyle dillere destan olmuştur. Bu dağların en etkileyici sakinlerinden biri, şüphesiz ki şamua ve dağ keçileridir. Adeta dağların efendisi olan bu mağrur canlılar, kayalıklar arasında özgürlüklerine tutunmuş gibi dururken, aslında dağların hâkimleridir.

Karla kaplı beyaz örtü üzerinde drone sesinden ürken şamualar tam bir görsel şölen oluşturdular.