Ajans Erzincan Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Sarıçiçek, İsrail’in Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği saldırıları kınadı.

Sarıçiçek açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“İsrail, 7 Ekim'den itibaren bütün dünya ülkelerinin gözü önünde Gazze'de büyük bir katliama başlamıştır. Kurulduğu günden beri bütün hukuk normlarını, insani ve ahlaki değerleri yok sayan İsrail'in bu saldırıları sonucunda savaşın doğrudan tarafı olmayan çocuk, kadın ve yaşlıların da dâhil olduğu sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırıların şiddeti her geçen gün artmaktadır.

İsrail’in orantısız güç kullanarak gerçekleştirdiği insanlık dışı bu saldırılarla öncelikle Gazze’yi insansızlaştırmaya, sonrasında da kendi vatandaşlarını vatanlarından zoraki koparılan Filistinlilerin yerine iskân ettirerek yeni bir işgal hareketine zemin hazırladığı açıkça görülmektedir.

İsrail askerlerinin Filistinli kadınlara tecavüz ettiği, kaçırdıkları rehineleri idam ettiği, enkazlardan çıkarılan cesetleri hayvanlara yem ettikleri yönünde çıkan haberler ise kan dondurucudur.

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında da saldırıların devam etmesi olayın ayrı bir boyutu olmakla birlikte, yapılan saldırılara tüm dünya ülkelerinin duyarsız kalması oldukça düşündürücüdür.

Masum insanların yaşadığı Gazze’de adeta bir barbarlık örneği sergileyen İsrail’in insan haklarını hiçe sayan acımasız saldırılarını şiddetle kınıyor, bölgedeki huzurun tesis edilebilmesi ve Filistin’de yaşanan insanlık dışı muamelenin bir an önce sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarını ve uluslararası camiayı göreve çağırıyorum.

İsrail’in bölgedeki saldırılarını acilen sona erdirmesini ve böylelikle akan kanın dinerek, mazlumların mağduriyetinin giderilmesini istiyor, insani değerlere dayalı adil ve hakkaniyetli bir tavır ortaya konmasını bekliyorum.

Saldırılar sonucunda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, Filistin halkının haklı mücadelesini desteklediğimi kamuoyunun dikkatine arz ediyorum.” ifadelerine yer verdi.