Erzincan'ın ilk TEDx etkinliği olan ve alanında uzman 12 konuşmacının bilgi, tecrübe ve başarı hikayelerini paylaştığı TEDxErgan etkinliği, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Heyeti Başkanı Son Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla yapıldı.

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Yıldırım;  Türkiye’nin önde gelen iş adamları, girişimcileri ve alanında uzman konuşmacılarımızla Tedx Ergan etkinliğini Erzincan’'ımızda gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

“Zamanın Ruhu” temasıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde, tüm dünyada herkesin tartıştığı bir konu olan bir firmanın geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni sürümüyle akıllarımızda bıraktığı soruları ele aldık.

Dünya, "Yapay zeka insanlık açısından bir tehdit mi? Yoksa geleceğin teknolojisi mi?" sorularına cevap bulmaya çalışıyor.

İnsanlık daha önce karşılaştığı gibi köklü bir değişimin arifesinde; buharlı makinelerin icadı, elektriğin icadı, bilgisayarın icadı, internetin icadı ve endüstri 4.0'ın icadı hep benzer tartışmaları ve endişeleri beraberinde getirmiştir. Ama insanlık bu değişimlere uyum sağlamanın her zaman bir yolunu bulmuştur.

Yapay zeka konusunda da benzer bir tavır sergilemeliyiz. Teknolojiyi; yakından takip etmeli ve öğrenmeliyiz, kişisel yeteneklerimiz arasına bir an önce dahil etmeliyiz, teknolojinin sadece uygulayıcısı değil aynı zamanda üreticisi olmalıyız.

Rutine bağlamış ve yaratıcılık gerektirmeyen mesleklerin yerini artık yapay zekanın alacağını söyleyebiliriz. Bir diğer ifade ile meslek yok olmuyor, yapay zeka entegreli bir hale geliyor.

Bu noktada gençlerimize tavsiyem; Yapay zeka konusundaki gelişmeleri yakından takip etmeli, bu konuda kendini eğitmeli ve hazırlamalı.

Tabii ki bir yandan devletlere de görev düşüyor. Geleceği hesaba katıp, eğitim sistemlerini buna göre hazırlamalı, gençleri bu konuda ayrıca ücretsiz eğitmeliyiz.” İfadelerine yer verdi.

Editör: Semih PEKER