Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2023 yılı Türkiye genelinde 90 bini aşkın cami ve Kur’an Kurslarında düzenlediği yaz Kur’an kursları yapılan çeşitli etkinliklerle 11 Ağustos Cuma günü sona erdi.

Tüm ülkede olduğu gibi Erzincan’da da sona eren yaz Kur’an Kursları için kapanış dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yaz Kur’an Kursları 3 Temmuz da başladı ve 11 Ağustos da tamamlandı.

Erzincan Yavuz Selim Camiinde 10 yıldır devam ettirilen gelenekte 330 kız ve erkek kursiyerin katıldığı yaz Kur’an kurslarının sona ermesi dolayısıyla, il müftüsü Muharrem Gül’ünde katıldığı programda ilk olarak 3 Temmuzda başlayan ve 11 Ağustosta sona eren kurslar ile ilgili bilgi veren Yavuz Selim Camii imam hatibi Rıdvan Toker, kurslara 330 kız ve erkek kursiyerin katıldığını söyledi.

Kursa katılım sağlayan kursiyerlerin Kur’an tilavetinin ardından konuşan Erzincan il müftüsü Muharrem Gül, tüm kursiyerlerin ailelerine yaz dönemi tatilinde çocuklarını göndermeleri ve desteklemelerinden dolayı teşekkür etti.

Erzincan il müftüsü Gül konuşmasının devamında; “yaz Kur’an kurslarımıza gelen çocuklarımız bu süre zarfında Kur’an-ı Kerim’i ve dini bilgileri öğrendiler. Siyer-i Nebi’yi, Peygamberimizin hayatını, İslam’ın güzel ahlakını öğrendiler. Buradan bir kez daha bu yavrularımızın ailelerine teşekkür ediyorum. Peygamberimizin bir müjdesini de paylaşan Gül; “Sizlerin en hayırlısı Kur’an-ı öğrenen ve öğreteninizdir.” Dolayısıyla gerek ders alan öğrencilerimize, gerekse öğrencilerimize emek veren, zaman harcayan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyor ve tebriklerimi sunuyorum.

Program sonunda, Kurs döneminde Kur’an-ı Kerim’den Yasin-i Şerif’i ezberleyen iki öğrenciye 500 TL, yaz boyunca kurslara katılım sağlayan diğer tüm öğrencilere de maddi anlamda hâmîlik yapan genç iş insanı Serdar Durak tarafından gönderilen 70.000 TL il müftüsü Muharrem Gül tarafından 200’er lira olarak öğrencilere dağıtıldı. Ayrıca yine hayırsever vatandaşımız Üzeyir Arslan ve Sebahattin Baykaş tarafından 100 adet Kur’an-ı Kerim dağıtıldı. Kendilerine il müftüsü Muharrem Gül birer onurluk takdim ettiler ve program sona erdi.

Editör: Semih PEKER